Parametry nebankovních půjček

16.02.2014

Chystáte se vstoupit do světa nebankovních půjček? Ať už je vaše motivace jakákoli, začíná poměrně akční období vašeho života – ale existují cesty, jak zmenšit rizika. Stačí s klidnou hlavou neskočit hned po první nabídce a porovnat více poskytovatelů; třeba i podle následujících parametrů:

1. RPSN

Roční procentní sazba nákladů zahrnuje kromě samotného úroku z půjčení peněz i další náklady spojené s úvěrem. Uvedené číslo (např. 12 %) vám říká, že každý rok zaplatíte 12 % ze svého celkového dluhu.

Firmy si mohou po libosti účtovat různé poplatky (uzavření smlouvy, převod peněz, pojištění, ...). RPSN vystupuje jako jediný univerzální faktor na trhu s půjčkami, který všechny poplatky agreguje a který můžete využít pro porovnání jednotlivých půjček.

2. Neplaťte nic předem

Jde o nejvíce rozšířenou podvodnou praktiku – věřitelé vám přikážou zaplatit několik tisíc Kč před podepsáním smlouvy („poplatek za zpracování žádosti" či jiný, chytře znějící název). Půjčka posléze samozřejmě nedorazí a PČR bude jen obvykle linkavě řešit oznámení o podvodu – obzvlášť, pokud jste přišli o méně než 5 000 Kč.

Berte požadavek na platbu předem jako základní filtr a hledejte dál, na trhu je celá řada firem, které ho nevyžadují.

3. Důvěryhodnost věřitele

Když si půjčujete peníze, vstupujete do velice intimního a intenzivního vztahu s věřitelem. Uspořádali byste si snad svatbu s úplně cizím člověkem po desetiminutovém proklikání jeho / její osobní prezentace? Při ověřování důvěryhodnosti se soustřeďte zejména na tyto faktory:

Sídlo společnosti – v první řadě musí být jednoduše dohledatelné. Kajmanské ostrovy či Bahamy jsou krásné a exotické lokace, zároveň však jsou naprosto nevhodné jako sídla vašich potenciálních věřitelů.

Černá listina věřitelů – na internetu bohužel neexistuje přehled pochybných poskytovatelů půjček. Kusé informace dáte dohromady nejlépe vyhledáváním jména firmy v kombinaci se slovy „podvod",„důvěryhodnost" nebo „zkušenosti".

Přehnané výhody pro dlužníky – čím usilovněji se firma tváří, že půjčení peněz u ní je triviální záležitost a vlastně vás to vůbec nemusí trápit, tím spíš vás láká do pasti. Klasickou podobnou „výhodou" je silný nátlak na co nejrychlejší podpis smlouvy a převod peněz na váš účet.

Bezplatná žádost o půjčku Položit otázku

Kurzy měn

Vlajka meny USD USD = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny HRK HRK = změna

Komodity

Stříbro - graf ceny
Zlato - graf ceny
© 2002 - 2024 Vytvořil Ing. Josef Vrba
Finance, Finanční, Půjčka, Půjčky, Dluh, Dluhy, Banka, Účet, Peníze