Živnost nebo plný úvazek?

04.01.2015

Dostali jste nabídku pracovat "na živnosťák" místo klasického úvazku (HPP - Hlavní pracovní poměr). Případně tak již pracujete a přemýšlíte, zda je to pro vás výhodné? V dnešním článku se pokusím srovnat výhody a nevýhody.

Kdy se vyplatí práce na živnosťák (OSVČ)

Největší výhoda OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) je nižší daňové zatížení. V podstatě je to to největší lákadlo na které slyší drtivá většina lidí "budete mít víc peněz". Jenže né vždy tomu tak musí být. Více peněz budete mít pouze pokud bude splněno několik hodně důležitých předpokladů:

  • Budete zdraví
  • Nebudete mít dovolenou
  • Budete pracovat stejné množství hodin
  • Budete mít zákazníka, který stále žádá práci a platí za ní

Stačí, aby jeden z bodů nebyl splněný a výhoda "více peněz" mizi. Podívejme se nyní podrobně na jednotlivé body.

Budete zdraví

První a základní předpoklad je pevné zdraví. Pokud jste často nemocní, určitě na OSVČ zapomeňte. Proč? Když jste nemocní, tak vás nikdo neplatí. Nemáte nárok na žádnou nemocenskou. Pokud budete celý měsíc ležet a nepracovat, nepřijde vám na účet ani koruna.

Drobná záchrana je v tomto případě možnost dobrovolně si platit nemocenské pojištění, jenže nárok na nemocenskou vzniká až po 22 dnu nemoci a její výše navíc není nikterak závratná (čím více dobrovolně platíte, tím vyšší nemocenskou dostanete).

Nebudete mít dovolenou

Další věc na kterou se neustále zapomíná při opěvování OSVČ. Osoba samostatně výdělečně činná nemá žádnou dovolenou. Opět zjednodušeně. Pokud se rozhodnete, že na měsíc odjedete na dovolenou k moři, tak vám opět žádná výplata nepřijde na účet. 

Budete pracovat stejné množství hodin

Možná vám přijde tento bod jako naprosto samozřejmý, ale pro mnoho lidí to je nepřekonatelný problém. Jako OSVČ nemusíte pracovat. Můžete spát do kolika chcete a nemusíte pracovat. A právě to, že nemusíte, je u řady lidí důvod, že se k práci nepřinutí.

Existuje i obrácený přístup, kdy řada OSVČ pracuje naopak podstatně více hodin než při klasickém zaměstnání, avšak svoji práci navíc často přehlíží a výdělek tak neodpovídá odvedené práci.

Budete mít zákazníka, který stále žádá práci a platí za ní

Nejste zaměstnanec, ale podnikatel. Tzn. musíte stále mít komu dodávat (pro koho pracovat). Jakmile totiž váš zákazník (dříve třeba zaměstnavatel) nebude potřebovat měsíc práci, tak vám prostě řekne "teď měsíc nic nepotřebuju" a vám opět měsíc nepřijde na účet ani koruna.

Bezplatná žádost o půjčku Položit otázku

Kurzy měn

Vlajka meny USD USD = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny HRK HRK = změna

Komodity

Stříbro - graf ceny
Zlato - graf ceny
© 2002 - 2024 Vytvořil Ing. Josef Vrba
Finance, Finanční, Půjčka, Půjčky, Dluh, Dluhy, Banka, Účet, Peníze