Znáte rozdíl mezi kreditní a ostatními platebními kartami? Víte, jak kreditní kartu správně používat a nenechat se zmást „výhodami"? Čtěte dál a dozvíte se víc.
Platební vs. kreditní karta
Nejprve si uděláme pořádek v termínech. Platební karta je nejširší pojem používaný pro plastové karty, kterými lze platit. Vydávají je různé asociace a bankovní domy (u nás s přehledem vedou Visa a MasterCard) a je jich několik druhů, např.:
- debetní
- kreditní
- charge
- co-branded
Kreditní karta je úvěrový produkt – jejím prostřednictvím si můžete od banky opakovaně půjčovat peníze (samozřejmě pouze když řádně splácíte). K úvěru přes kreditní kartu obvykle nepotřebujete přehnané záruky ani žádné ručitele a pokud si časem plánujete vzít hypotéku, historie uživatele kreditní karty s řádným splácením vám může u dané banky jen pomoci. Tento druh úvěru navíc běžně zdobí tzv. „bezúročné období" (obvykle do 45 dnů) – když v něm splatíte, půjčili jste si zadarmo.
Výhody kreditních karet
Kromě výše zmíněného jednoduchého dosažení na úvěr můžete využít i dalších výhod:
1. Přehlednost - Součástí používání kreditních karet bývá internetové bankovnictví, kde přehledně a 24/7 vidíte všechny podstatné informace, jako například shrnutí transakcí u všech obchodníků, výše a splatnost dlužné sumy či jak si stojíte z hlediska bonusových programů (viz níže).
2. Bezpečnost - Při ztrátě můžete kartu rychle zablokovat a omezit tak škody, stejně jednoduše obvykle získáte i novou. Pokud s kartou platíte i přes internet, zapněte si ověřování zadaných transkací pomocí SMS do vašeho mobilu a budete zcela v bezpečí.
3. Bonusové programy - Banky často motivují klienty sbíráním bodů a jejich následnou výměnou za zboží, přímými slevami, procenty z každé zaplacené částky plynoucí do životních pojistek atd. U těchto výhod musíme vždy pečlivě nastudovat jejich podmínky (viz níže).
Nevýhody kreditních karet
1. Nakupování za cizí peníze - „Ale vždyť o to přece jde!" Ano, cílem kreditní karty je si dočasně půjčit peníze, jenomže nezřizené nakupování bez nutnosti vytáhnout peněženku či doma sledovat výpis vlastního účtu se může šeredně vymstít nedisciplinovaným klientům. Tuto kartu tedy používejte, jenom když musíte – rozhodně na ni nekupujte dovolenou.
2. Úroky, penále, sankce... - Veškeré dluhy a výdaje si můžete seřadit do tabulky podle priority – a dluhy z kreditní karty by měly být na nejvyšších příčkách. Roční úroky se pohybují mezi 10 a 20 % a k tomu si banky rády účtují sankční poplatky v řádech stokorun, stanoví minimální výši splátky, přidají další poplatky, např. „za vyřízení", „za prodlení" atd.; ty všechny vám také úročí o každý den, kdy se zpozdíte.
3. Pochybné výhody bonusových programů - Banky občas používají přísloví „vlk se nažere a koza zůstane celá". Oslní zákazníka různými slevami, nicméně ty jsou navázané na poměrně striktní podmínky – obrat karty v desítkách tisíc korun, nutnost používat slevu opravdu hodně, aby se vyplatila (např. benzín) nebo pořízení dalších bankovních produktů.
Závěrem
Kreditní karta a oheň mají jedno společné – jsou dobrý sluha a zlý pán. Aby se vám tento nástroj vyplatil, musíte být disciplinovaní a informovaní klienti, kteří řádně a včas splácí. S kreditním kartou sice chvíli můžete žít „nad poměry", ale pak za to draze zaplatíte.