Multi level Marketing

01.10.2012

Na webu easyinvest.cz vyšel nedávno článek, z kterého vychází i dnešní článk o MLM - Multi Level Marketingu. Co je MLM? Je to legální a je to doopravdy tak úžasné jak se na mnoha místech uvádí?

Celý příběh o MLM zasahuje dávno do historie. Jako první využila MLM firma California Vitamins roku 1940 v USA, ze které se později vyvinula společnost Nutrilite. Tu v roce 1970 koupila firma Amway (1959), která se mimo jiné v roce 1979 zasadila o definici legální podoby MLM.

Co je to multi level marketing a proč je veřejností odsuzován a označován jako sekta? Princip MLM je založený na zrušení distribučního kanálu mezi výrobcem, velkoobchody, maloobchody, dopravou a konečně spotřebitelem. Je založený na krátkém distribučním kanálu a to pouze o třech článcích, výrobcem – prodejcem – spotřebitelem. Prodejce má zde funkci zprostředkovatele. MLM tak celkově snižuje náklady na prodej zboží.

Pro prodejce MLM představuje zcela nový způsob prodeje. Odměny jsou zde založené na provizním systému. Prodejce dostává provizi z každého prodaného zboží a také dostává provize za zboží, které prodá jeho rekrut. Rekrutem se rozumí člověk, který byl přiveden do MLM právě prodejcem. Prodejci si tak mohou tvořit celé týmy rekrůtů a ti zase přivádí do systému další prodejce. Šikovný prodejce může pod sebe dostat celou řádku prodejců a vytvořit si pasivní příjem. Ovšem je třeba myslet na to, že prodejce je odměňován z toho co prodá. Tedy, pokud v daném měsíci málo prodá – málo vydělá. Pokud někde uvidíte reklamní leták na MLM se sloganem typu "mnoho peněz za málo práce" nevěřte mu. MLM může opravdu přinášet "mnoho peněz", ale určitě ne málo práce. Právě naopak, je třeba přesvědčovat potencionální zákazníky o výjmečnosti produktu.

Nyní se ale dostáváme k jádru věci. Většina zákazníků prodejců z MLM jsou jejich kamarádi a známí. V tom je ten zásadní fór. Pokud Vám prodavač v krámu řekne "kupte si tento prací prostředek za 1300Kč/kg" tak si poklepete na čelo. Jenže co když Vám to řekne kamarád a poví Vám velké množství argumentů? Už si kde kdo ten prací prostředek koupí. Důvodů má hned několik. První je důvěra v kamaráda a víra v pravdivost jeho argumentů (přece by mi nelhal). Druhý podstatný důvod je, že odmítnutnout kamaráda je poměrně těžké.

Píši zde o argumentech ke koupi nějakého zboží. Často se stává (a proto přirovnání k sektě), že sám prodejce všemu co říká věří, ač jsou to mnohdy do nebe volající blbosti. Mnoho MLM firem má vypracované argumenty velice profesionálně, takže může podlehnout doopravdy i velice inteligentní člověk a může doopravdy naletět na velice hloupých argumentech.Jeden z argumentů bývá "Sice je tento prostředek drahý, ale k vyprání celé pračky spotřebujete 1 čajovou lžičku prášku". Takže si koupíte kilovku prášku za 1300Kč a nakonec zjistíte, že je to obyčejný prací prostředek.

Jak se ale všichni k MLM dostali? Opět za to mohou kamardí, které se bojíte odmítnout. Typická ukázka, jdete s kamarádem do hospody, on Vás zve, platí za Vás a ke konci stočí rozhovor k větám "Já si to můžu dovolit. Já teď hodně vydělávam. Je to úžasný. Nechceš taky? Stačí jeden podpis a nebudeš muset vůbec nic dělat.". Tyto věty jsou zde zjednodušeny, ve skutečnosti se jedná o precizně secvičený scénář, díky kterému valná většina lidí podlehne. Jenže! Jeden podpis stačí a můžete se zadlužit do alelůja. Automaticky si totiž objednáte jedním podpisem zároveň startovací balíček v ceně například 5 tisíc Kč (reálná hodnota odhadem 1 tis Kč). A z toho právě 4 tisíce dostane Váš kamarád, že Vás přitáhnul. Takže kamarádovi přinesla návštěva hospody útratu 300Kč a výdělek 4000Kč. Čistý zisk 3700Kč. Neberte to... Pro vás to znamená vyhozené 4 tisíce. Je pouze na Vás, zda Vám to přijde morální a zda chcete takto získávat peníze. Je to zaručeně jeden ze způsobů jak velice rychle a snadno přijít o kamarády.

Abych zde nehanil všechny MLM, vím pouze o jednom MLM, který má podle mého názoru smysl. Jedná se o AVON a jejich AVON Lady. Prodávají za relativně rozumné ceny, rozumné zboží. Ale MLM na prací prášky, vysavače, pojištění, půjčky a bůhví co ještě... Od toho ruce dál. 

Pro zajímavost: Spotřebitelské sdružení dTest otestovalo opalovací krémy a shodou okolností ten nejlepší, nejúčinnější, kterého stači zrníčko hrachu na celé tělo skončil na posledním místě s označením "nevyhovující"... Byl to právě produkt jedné MLM firmy, která produkuje podobné drogistické produkty.

Poučení na závěr:  V 17 letech nemá Váš podpis cenu ani toho papíru na kterém je. V 18 letech má Váš podpis nevyčíslitelnou cenu - dokonce větší cenu než Váš veškerý majetek!

Další zajímavé články na téma finance a investování naleznete na webu easyinvest.cz

Bezplatná žádost o půjčku Položit otázku

Kurzy měn

Vlajka meny USD USD = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny HRK HRK = změna

Komodity

Stříbro - graf ceny
Zlato - graf ceny
© 2002 - 2024 Vytvořil Ing. Josef Vrba
Finance, Finanční, Půjčka, Půjčky, Dluh, Dluhy, Banka, Účet, Peníze