Proč bych měl investovat?

16.10.2012

Na webu easyinvest.cz byl před časem uveden velmi zajímavý článek o investování. Otázkou investování a otázkou proč vlastně investovat se zabývá denně spousta lidí. Počátečním důvodem proč se lidé začínají zajímat o investování může být cokoliv. U mladých lidí to většinou býva například spoření na důchod, protože je dobré myslet trošku dopředu - na svoje stáří. Někdo se jen snaží uchránit své peníze před inflací.

Inflace, co je to vlastně tento pojem inflace, o kterém se tak často mluví? Inflace je zjednodušeně znehodnocování peněz. Míra inflace je definována jako míra změny cenové hladiny, deflace je potom opak inflace. Pro zajímavost, uváděná průměrná meziroční míra inflace v České republice v roce 2011 byla 1,9 %. Číslo se může zdát někomu docela velké, jenže toto je pouze uváděná a státem posvěcená inflace. Reálně je inflace větší. Z mnoha důvodů se míra inflace ponižuje.

Inflace tu byla i bude a proto je potřeba se proti ní nějak bránit, jednou z možností je například uložit peníze na spořící účet, pokud Vám banka nabídne úročení 2,5% ročně, pokryjete tím alespoň částečně inflaci a peníze neztratí na své hodnotě. Ovšem hodnoty ani nenabývají.

Od investování však neočekáváme pouze pokrytí inflace. Můžeme se na investování patřičně soustředit, najít v něm smysl a zhodnotit velice zajímavě své peníze. Na investování není vlastně nic složitého! Hodně lidí se neumí orientovat v problematice investování a jsou ovliněni filmy typu Wall Street apod., kde jim řežiséři těchto filmů vykreslili člověka, který investuje své peníze na burze, jako makléře, který na co šáhne to se mu povede, avšak nyní je všechno jinak.  Burzy a celé trhy jsou lidem otevřené již spoustu let, v dnešní době je jednoduché během pouhých pár kliků na počítačové myši, z pohodlí svého domova, nakoupit například cenné papíry na americké burze, nebo třeba uzavřít kontrakt na vagón kukuřice, aniž byste se jakkoliv dostali do styku se zmíněným vagónem kukuřice. Burzy a celé světové trhy jsou veřejnosti otevřeny již spoustu let a je opravdu jednoduché v dnešní době investovat.

Ano, sice je to jednoduché. V jednoduchosti je síla a doopravdy můžete koupit vagón kukuřice. Pokud zrovna bude neúroda, cena kukuřice půjde nahoru a vyděláte velké procento vkladu. Ale co když naopak bude kukuřice hodně? Její cena půjde hodně strmě dolů a vy můžete přijít a velkou většinu své investice. Je proto vhodné investovat velice opatrně a neustále se vzdělávat.

Další články o investování lze nalézt na webu easyinvest.cz.

Bezplatná žádost o půjčku Položit otázku

Kurzy měn

Vlajka meny USD USD = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny HRK HRK = změna

Komodity

Stříbro - graf ceny
Zlato - graf ceny
© 2002 - 2024 Vytvořil Ing. Josef Vrba
Finance, Finanční, Půjčka, Půjčky, Dluh, Dluhy, Banka, Účet, Peníze