Z čeho žít v důchodu - díl 2.

14.12.2012

Z čeho žít v důchodu díl 1.

Z čeho žít v důchodu díl 2.

Z čeho žít v důchodu díl 3.

Češi mají nízkou finanční gramotnost a zhodnocování peněz na investičním trhu se bojí, koukají na něj skrz prsty nebo ho rovnou prohlašují za zlodějinu. Faktem však zůstává, že teď a tady je třeba přijmout zodpovědnost za spoření na důchod – a otevřené podílové fondy jsou jednou z nejlepších možností.

Představení a výhody otevřených podílových fondů

Pokud chce Microsoft nebo Škoda koupit akcie či dluhopisy, investiční zprostředkovatelé se mohou přetrhnout při nabízení různých výhod, protože podobné firmy obchodují ve velkém. U domácností je situace zcela jiná, objemy investicí jsou malinké (včetně řádů v milionech korun) a aby se dosáhlo na podobné výhody jako u velkých hráčů, vznikají tzv. fondy kolektivního investování – a k nim samozřejmě patří i otevřené podílové fondy.

Vaše vložené prostředky se dají na kupičku s ostatními domácnostmi a díky úsporám z rozsahu dosáhne fond na lepší úrokové sazby a úroveň služeb. Mezi další výhody otevřených podílových fondů patří:

  • vyšší zhodnocení než klasické bankovní produkty (o 3 – 9 %)
  • možnost volby jednoduché investiční strategie
  • profesionální správa (jinak těžko dostupná nebo velmi drahá pro jednotlivé domácnosti)
  • lze spořit po malých částkách, stačí i 500 Kč měsíčně
  • důkladná zákonná ochrana proti neetickým praktikám („tunelování")

Nevýhody podílových fondů

Abychom podílové fondy pouze nechválili, je třeba uvést i jejich nevýhody. Jak již bývá zvykem v České republice, prakticky veškeré akce spojené s podílovým fondem jsou zpoplatněné nejrůznějšími poplatky. Tzn. je třeba promyslet veškeré akce dvakrát a zbytečně neplatit zbytečné poplatky, které samozřejmě snižují výnos.

Druhou ale o to větší nevýhodou je riziko ztráty investice u těchto fondů. I u fondů s malým rizikem můžete přijít o velkou část svojí investice. Malé riziko obvykle znamená pouze menší pravděpodobnost ztráty, nikoliv menší ztrátu. Představte si událost, že kompletně "lehne" euro. Nikdo si to nechce připustit, ale i tato situace může nastat. V tu chvíli přijdete pravděpodobně o veškeré své investice. Je tedy dobré kombinovat (diverzifikovat) svoje investice i do jiných naprosto nezávislých prostředků. Jednou z možností je například nákup fyzického zlata/stříbra v podobě slitků, mincí, cihliček, či jiných drahých kovů. Myšlen je fyzický nákup tzn. máte ho doopravdy doma ve skříni nebo v bance v bezpečnostní schránce.

Druhy podílových fondů

Fondy lze dělit podle mnoha kritérií (typ správy, nakládání s výnosy, typy poplatků,...), my však z praktických důvodů zmíníme jenom rozdělení podle investičního zaměření:

  • peněžní (malý výnos, malé riziko, 1 rok)
  • dluhopisové (střední výnos, střední riziko, 3-5 let)
  • akciové (velký výnos, velké riziko, 5-15 let)
  • smíšené (kombinace předchozích)

Podílové fondy jsou během na dlouhou trať a měli byste investovat v řádech let (u akciových fondů i desítek let), abyste dosáhli optimálních výnosů. Dále existují i speciální fondy, pod kterými se schovávají investice do komodit typu kávy či ropy, cenných kovů nebo cizích měn.

Zajímavou volbou jsou i zajištěné podílové fondy fondy. Můžete je nakoupit i prodat jenom v určitém období (tzn. mají splatnost), jsou zásadně na 5 a více let, kopírují výnos předem daného trhu a většinou vyhodnocují výnosy průběžně. V praxi banky (nebo jiný správce) rozdělí peníze fondu – část vloží do dluhopisů, které 100 % přinesou garantované výnosy a zbytek investuje do akcií nebo opcí.

Závěrem

Krása podílových fondů spočívá v jejich variabilitě – investovat s nimi může každý. Máte odborné vzdělání a rozumíte financím? Vstupte do podílového fondu, který vám umožní libovolně míchat a kontrolovat vaše portfolio. A pokud naopak nemáte o financích ani páru, strávíte hodinku se zprostředkovatelem kvůli vysvětlení svých cílů a pak už si jen můžete užívat průběžné informace a zisky.

Z divokých vod českých finančních trhů však podílové fondy představují pružnou možnost s nejvyšším výnosovým potenciálem, která může výrazně přispět k vašemu klidnému stáří.

Bezplatná žádost o půjčku Položit otázku

Kurzy měn

Vlajka meny USD USD = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny HRK HRK = změna

Komodity

Stříbro - graf ceny
Zlato - graf ceny
© 2002 - 2024 Vytvořil Ing. Josef Vrba
Finance, Finanční, Půjčka, Půjčky, Dluh, Dluhy, Banka, Účet, Peníze