Z čeho žít v důchodu - díl 1.

01.11.2012

Z čeho žít v důchodu díl 1.

Z čeho žít v důchodu díl 2.

Z čeho žít v důchodu díl 3.

Proč si na webu CFI budete moci přečíst sérii tří článků o možnostech přípravy na důchodový věk? Protože pravda je tvrdá a jednoduchá: pro ročníky 1980 a mladší je důchod v dnešní podobě zkrátka utopie. Naše populace stárne, veřejné peníze mizí a vzít svou budoucnost do vlastních rukou je zodpovědné a také nutné.

Dobrou zprávou je, že možností spoření je hodně. V tomto článku nastíníme:

  • životní pojištění
  • bankovní produkty
  • investování do komodit

V dalších článcích se podíváme na otevřené podílové fondy a také nastíníme současnou státní představu o našich důchodech.

1. Bankovní produkty

První volba Čechů – a bohužel špatná. S bankou můžete spořit např.:

  • termínovaným vkladem
  • spořícím účtem
  • stavebním spořením

Termínovaný vklad má většinou směšné úrokové sazby (klidně i půl procenta ročně, nemluvě o dalších omezeních; více zde). U spořícího účtu máte větší volnost a ironicky můžete získat i lepší sazby, stále však jde např. o 2 % ročně. Stavební spoření je atraktivní zejména v kombinaci se státní podporou a levnějším úvěrem na bydlení, ovšem státní podpora je stále tlačena dolů a produkt je dále komplikován.

2. Životní pojištění

O ŽP už jsme se podrobněji bavili (paměť si osvěžte zde). Pro spoření slouží tzv. pojištění pro případ dožití, kdy v průběhu let pravidelně spoříte vámi zvolenou částku a výsledek obdržíte po dosažení cílového věku, např. 60 let. Tento základní produkt si můžete „okořenit" jeho investiční podobou, kde úzce spolupracujete s pojišťovnou a určujete, kam se bude investovat – a samozřejmě kromě případných výnosů hradíte i ztráty.

3. Komodity

Pokud se rozhodnete investovat do komodit a chcete vydělat, musíte (zdůrazňuji, že to nejde „ošidit") strávit desítky hodin studiem technické analýzy a základních investičních strategií. Jednodušší variantou, která lépe zapadá do schématu spoření na stáří, je investovat pomocí komoditních fondů. I u nich si však budete muset nastudovat základní pojmy a zkusit domýšlet svoje investice – např. kromě klasických cenných kovů může být chytré s neustále rostoucí světovou populací investovat do vody (či rovnou do akcií zavlažovacích firem).

V dalších článcích se podáváme mimo jiné například na možnosti podílových fondů a změny spojené s důchodovou reformou (pilíře)

Bezplatná žádost o půjčku Položit otázku

Kurzy měn

Vlajka meny USD USD = změna
Vlajka meny GBP GBP = změna
Vlajka meny EUR EUR = změna
Vlajka meny HRK HRK = změna

Komodity

Stříbro - graf ceny
Zlato - graf ceny
© 2002 - 2024 Vytvořil Ing. Josef Vrba
Finance, Finanční, Půjčka, Půjčky, Dluh, Dluhy, Banka, Účet, Peníze